Plugins - Loco Translate - Stable (latest release) - en to es translation catalogue (472 entries)

en: Write protected directory
es: Directorio protegido contra escritura

en: Write access denied
es: Acceso de escritura denegado

en: Restricted writeable directories
es: Directorios con acceso de escritura restringido

en: File modification disallowed by the plugin settings
es: Los ajustes del plugin no permiten modificar archivos

en: All users granted access to this plugin can use your keys, and some APIs are called directly from the browser
es: Todos los usuarios con acceso a este plugin pueden usar tus claves, y algunas API se llaman directamente desde el navegador.

en: Admins only
es: Solo administradores

en: Viewing of referenced source code
es: Vista del código de origen referenciado

en: Skip source files larger than:
es: Omitir archivos de origen mayores de:

en: Configured externally
es: Configurado externamente

en: No API key
es: Sin clave de API

note: translators: %s will be replaced with a PO file name
en: Copy %s instead
es: Copia %s en su lugar

en: You can copy an existing PO file (recommended), or extract directly from source (advanced)
es: Puedes copiar un archivo PO existente (recomendado) o extraerlo directamente desde la fuente (avanzado)

en: You're creating translations from a POT file
es: Estás creando traducciones a partir de un archivo POT.

en: Copy PO file
es: Copiar el archivo PO

en: String debugger
es: Depurador de cadenas

en: System
es: Sistema

en: Custom translations may not work without System translations installed
es: Es posible que las traducciones personalizadas no funcionen sin las traducciones del sistema instaladas

en: Useful links:
es: Enlaces útiles:

en: Current configuration as XML
es: Configuración actual como XML

en: Strings
es: Cadenas

note: translators: Author credit: (1) Product name (2) version number, (3) author name.
en: "%1$s" %2$s by %3$s
es: «%1$s» %2$s por %3$s

en: Check the translations marked with a warning sign
es: Comprueba las traducciones marcadas con un signo de advertencia

note: translators: %s refers to a non-zero amount of errors detected. xgettext: javascript-format
en: %s possible error detected | %s possible errors detected
es[0]: %s posible error detectado
es[1]: %s posibles errores detectados

note: translators: Result of validation when all strings pass validation
en: No formatting errors detected
es: No se han detectado errores de formato

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that validates current translation formatting
en: Check
es: Comprobar

note: translators: %u is a number of files which were successfully deleted
en: %u file deleted | %u files deleted
es[0]: %u archivo borrado
es[1]: %u archivos borrados

en: This bundle doesn't declare a domain path. Add one via the Advanced tab if needed
es: Este paquete no declara una ruta de dominio. Añade una desde la pestaña avanzada si fuese necesario

en: The default "languages" domain path has been detected
es: Se ha detectado la ruta «languages» por defecto del dominio

note: Translators: %s will be replaced with a relative path like "/languages"
en: The domain path is declared by the author as "%s"
es: La ruta del dominio la ha declarado el autor como «%s»

en: This bundle does't declare a text domain; try configuring it in the Advanced tab
es: Este paquete no declara un text domain; prueba a configurarlo en la pestaña avanzada

en: This text domain is not in Loco Translate's bundle configuration
es: Este text domain no está en la configuración del paquete de Loco Translate

note: Translators: This warning is shown when a text domain has defaulted to same as the folder name (or slug)
en: This plugin doesn't declare a text domain. It's assumed to be the same as the slug, but this could be wrong
es: Este plugin no declara un text domain. Se asume que será el mismo que el slug, pero esto podría estar equivocado

note: Translators: %s will be replaced with a text domain, e.g. "loco-translate"
en: WordPress says the primary text domain is "%s"
es: WordPress dice que el text domain principal es «%s»

note: Translators: Shown when a PO file's Plural-Forms header has a different formula from the Unicode CLDR rules
en: Plural forms differ from Loco Translate's built in rules for this language
es: La formas plurales son distintas de las reglas incluidas en Loco Translate para este idioma

en: Mismatching placeholder type; check against source text formatting
es: Tipo de marcador de posición equivocado, revisa de nuevo el formateado del texto fuente

en: Possible syntax error in string formatting
es: Posible error de sintaxis en el formato de la cadena

note: translators: %s is the number of formatting arguments accepted by the source text of a translation xgettext: javascript-format
en: Missing placeholders; source text formatting suggests at least %s
es: Falta marcadores de posición; el formato del texto de origen sugiere al menos %s

note: translators: %s is the number of formatting arguments accepted by the source text of a translation xgettext: javascript-format
en: Too many placeholders; source text formatting suggests a maximum of %s
es: Demasiados marcadores de posición; el formato del texto de origen sugiere un máximo de %s

en: Edit file headers
es: Editar las cabeceras del archivo

en: Relative path to template file
es: Ruta relativa al archivo de la plantilla

en: Save
es: Guardar

en: Merge strings from related JSON files
es: Combinar cadenas desde los archivos JSON relacionados

note: translators: Summary of translations copied from a PO file during Sync xgettext: javascript-format
en: %s translation copied | %s translations copied
es[0]: %s traducción copiada
es[1]: %s traducciones copiadas

en: API URL
es: URL de la API

note: translators: Where %s is any number of strings translators: Shows total string count at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s string | %s strings
es[0]: %s cadena
es[1]: %s cadenas

note: translators: %s is the quantity of files which were successfully moved
en: %s file moved | %s files moved
es[0]: Movido %s archivo
es[1]: Movidos %s archivos

en: %s word | %s words
es[0]: %s palabra
es[1]: %s palabras

en: PO file saved and MO/JSON files compiled
es: Archivo PO guardado y archivos MO/JSON compilados

note: translators: %s refers to a JSON file which could not be compiled due to an error
en: JSON compilation failed for %s
es: Ha fallado la compilación JSON para %s

en: Update Now
es: Actualizar ahora

note: translators: (1) Name of software, e.g. "WordPress" (2) Version number, e.g. "5.6"
en: Your version of %1$s is out of date. We recommend you upgrade to at least v%2$s, but preferably to the latest stable version.
es: Su versión de %1$s está obsoleta. Te recomendamos que actualices, al menos, a la v%2$s, pero preferiblemente a la última versión estable.

en: Delete redundant files
es: Borrar archivos redundantes

en: Pretty formatting
es: Bonito formato

en: Compiling JSON files
es: Compilando archivos JSON

en: Your file must be named as shown above where %1$s is the language code, e.g. %2$s
es: Tu archivo debe nombrarse como se muestra arriba, donde %1$s es el código de idioma, p.ej.: %2$s

en: Upload PO file
es: Subir archivo PO

note: translators: Indicates that POT files are optional, which is not recommended
en: Sync with source when template missing
es: Sincronizar con la fuente cuando falte la plantilla

en: Fuzzy matching tolerance
es: Tolerancia de coincidencia imprecisa

en: Syncing PO files
es: Sincronizar los archivos PO

en: Info and tutorials
es: Información y tutoriales

en: Need a human?
es: ¿Necesitas a un humano?

en: Your file is identical to the existing one
es: Tu archivo es idéntico al existente

en: Upload a translation file
es: Subir un archivo de traducción

en: Upload
es: Subir

en: Upload PO
es: Subir un archivo PO

note: Translators: %s will be replaced with the name of a missing POT file
en: Falling back to source extraction because %s is missing
es: Volviendo a la extracción fuente porque falta %s

en: Move
es: Mover

en: Restrict locales
es: Restringir idiomas locales

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that opens window for auto-translating
en: Auto
es: Automática

[ctx: Editor]
en: Suggest translation
es: Sugerir traducción

[ctx: Editor]
en: Toggle Fuzzy
es: Alternar «Imprecisa»

en: Keep this translation
es: Mantener esta traducción

en: Loading suggestions
es: Cargando sugerencias

en: Suggested translations
es: Traducciones sugeridas

en: Use this translation
es: Usar esta traducción

en: Nothing needed updating
es: No es necesario actualizar nada

note: translators: %s is the quantity of strings modified during a batch process xgettext: javascript-format
en: %s string updated | %s strings updated
es[0]: %s cadena actualizada
es[1]: %s cadenas actualizadas

note: translators: 1: Number of strings; 2: Service provider; e.g. "50 strings translated via Google Translate" xgettext: javascript-format
en: %1$s string translated via %2$s | %1$s strings translated via %2$s
es[0]: %1$s cadena traducida a través de %2$s
es[1]: %1$s cadenas traducidas a través de %2$s

note: translators: %s is the quantity of strings left unprocessed after a job was stopped prematurely xgettext: javascript-format
en: Translation job aborted with %s string remaining | Translation job aborted with %s strings remaining
es[0]: Trabajo de traducción cancelado con %s cadena pendiente
es[1]: Trabajo de traducción cancelado con %s cadenas pendientes

note: translators: %s%% is a percentage, e.g. 50% xgettext: javascript-format
en: Translation progress %s%%
es: Progreso de la traducción %s%%

note: translators: characters meaning individual unicode characters of source text xgettext: javascript-format
en: %s characters will be sent for translation.
es: %s caracteres serán enviados para su traducción.

note: translators: %s: the number of strings to be sent for translation xgettext: javascript-format
en: %s unique source strings.
es: %s cadenas de una sola fuente.

note: translators: Message appears after sync operation, where %s refers to a POT file. xgettext: javascript-format
en: Strings up to date with %s
es: Cadenas actualizadas con %s

note: translators: Summary of existing translations where the source text has changed slightly xgettext: javascript-format
en: %s string marked Fuzzy | %s strings marked Fuzzy
es[0]: %s cadena marcada como imprecisa
es[1]: %s cadenas marcadas como imprecisas

en: See full disclaimer
es: Ver el descargo de responsabilidad completo

en: Third party services are subject to their own terms of use and may incur costs from the provider
es: Los servicios de terceros están sujetos a sus propios términos de uso y pueden incurrir en costos por parte del proveedor

en: Important
es: Importante

en: API region
es: Región de la API

en: API key
es: Clave de la API

en: API keys
es: Claves de la API

en: Add automatic translation services in the plugin settings.
es: Añade servicios de traducción automática en los ajustes del plugin.

en: No translation APIs configured
es: No se ha configurado ninguna API de traducción

en: Mark new translations as Fuzzy
es: Marcar nuevas traducciones como «Imprecisas»

en: Overwrite existing translations
es: Sobrescribir las traducciones existentes

en: Auto-translate this file
es: Traducir este archivo automáticamente

en: This is NOT a translation file. Manual editing of source strings is not recommended.
es: Este NO es un archivo de traducción. No se recomienda la edición manual de las cadenas de origen.

en: Modification of POT (template) files is disallowed by the plugin settings
es: La modificación de los archivos POT (plantilla) no está permitida por los ajustes del plugin

en: Enter a new location for this file
es: Introduce una nueva ubicación para este archivo

en: The following file will be moved/renamed to the new location: | The following files will be moved/renamed to the new location:
es[0]: El siguiente archivo se moverá a la nueva ubicación:
es[1]: Los siguientes archivos se moverán a la nueva ubicación:

en: Confirm relocation
es: Confirmar reubicación

en: Choose a new location for these translations
es: Elige una nueva ubicación para estas traducciones

en: This plugin doesn't have its own translation files, but can be translated in the default text domain
es: Este plugin no tiene sus propios archivos de traducción, pero se puede traducir en el dominio de texto por defecto

en: Editing of POT (template) files
es: Edición de archivos POT (plantilla)

en: Recommended
es: Recomendado

en: Enable Ajax file uploads
es: Activar la subida Ajax de archivos

en: Parent directory isn't writable
es: El directorio superior no tiene permisos de escritura

en: This move operation requires permission
es: Esta operación de mover requiere permisos

en: This directory is managed by WordPress. Removed files may be restored during updates
es: Este directorio está gestionado por WordPress. Los archivos borrados puede que se restauren durante las actualizaciones.

note: translators: Page title where %s is the name of a file to be moved
en: Move %s
es: Mover %s

note: translators: %s is the quantity of files which failed to be moved
en: %s file could not be moved | %s files could not be moved
es[0]: No se ha podido mover %s archivo
es[1]: No se han podido mover %s archivos

en: Relocate
es: Reubicar

en: Move files
es: Mover archivos

en: Access to this file is blocked for security reasons
es: El acceso a este archivo está bloqueado por motivos de seguridad

en: File access disallowed
es: Acceso no permitido al archivo

en: View template
es: Ver plantilla

en: Install manually
es: Instalar manualmente

en: A newer version of Loco Translate is available for download
es: Hay una nueva versión de Loco Translate disponible para descarga

en: Official plugin page
es: Página oficial del plugin

en: File is protected by the bundle configuration
es: El archivo está protegido por la configuración del paquete

en: Read only
es: Sólo lectura

en: Scan JavaScript files with extensions:
es: Explorar archivos JavaScript con extensiones:

en: Assign template
es: Asignar plantilla

[ctx: Editor]
en: Translated
es: Traducido

[ctx: Editor]
en: Untranslated
es: Sin traducir

note: translators: %s will be replaced with a URL which may change without affecting the translation.
en: Administrators and auditors may wish to review Loco's <a href="%s">plugin privacy notice</a>.
es: Es posible que los administradores o auditores quieran revisar el <a href="%s">aviso de privacidad</a> de Loco.

en: This plugin doesn't collect any data from public website visitors.
es: Este plugin no recoge datos de los visitantes de la parte pública de la web.

en: View
es: Ver

note: translators: %s will be replaced with the full name of the user profile's admin language
en: Your admin language is %s.
es: El idioma de tu escritorio es %s.

note: translators: %s will be replaced with the full name of the site language
en: The language of this site is %s.
es: El idioma de este sitio es %s.

en: Site language
es: Idioma del sitio

en: Files found
es: Archivos encontrados

en: Locale code
es: Código de locale

en: Locale name
es: Nombre del locale

en: Files in this location can be modified or deleted by WordPress automatic updates
es: Los archivos de este idioma los pueden modificar o borrar las actualizaciones automáticas de WordPress

en: WordPress updates
es: Actualizaciones de WordPress

en: File size
es: Tamaño del archivo

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
es: Siguiente

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
es: Anterior

en: No files found for this language
es: No se han encontrado archivos para este idioma

en: File backups are disabled in your plugin settings
es: Las copias de seguridad de archivos están desactivadas en tus ajustes del plugin

en: Backup files will be written when you save translations from Loco Translate editor
es: Los archivos de copia de seguridad se escribirán cuando guardes traducciones del editor de Loco Translate

en: No previous file revisions
es: No hay revisiones anteriores del archivo

en: Disallow
es: No permitir

en: Allow (with warning)
es: Permitir (con advertencia)

en: Allow
es: Permitir

en: Modification of installed files
es: Modificación de archivos instalados

en: Save credentials in session
es: Guardar credenciales en la sesión

en: File system access
es: Acceso al sistema de archivos

en: Click "Connect" to authenticate with the server
es: Haz clic en «Conectar» para identificarte en el servidor

note: translators: Page title for installed languages page
en: Languages &lsaquo; Loco
es: Idiomas &lsaquo; Loco

en: Languages
es: Idiomas

en: Modification of installed files is disallowed by the plugin settings
es: La modificación de los archivos instalados no está permitida en los ajustes del plugin

note: translators: Where %s is a file name
en: Revisions are identical, you can delete %s
es: Las revisiones son idénticas, puedes borrar %s

note: translators: Where %s is the name of the invalid POT file
en: Translation template is invalid (%s)
es: La plantilla de traducción no es válida (%s)

note: translators: %s is a file name to be rolled back to a previous version. translators: Page title where %s refers to a file name
en: Restore %s
es: Restaurar %s

en: File restored
es: Archivo restaurado

en: Restore
es: Restaurar

en: See all core translations
es: Ver todas las traducciones del núcleo

en: Documentation
es: Documentación

en: No core translation files are installed for this language
es: No hay archivos de traducción del núcleo para este idioma

en: Changes to this file may be overwritten or deleted when you update WordPress
es: Los cambios a este archivo pueden sobreescribirse o borrarse cuando actualices WordPress

en: This directory is managed by WordPress, be careful what you delete
es: Este directorio está gestionado por WordPress, ten cuidado con lo que borras

en: This file may be overwritten or deleted when you update WordPress
es: Este archivo puede sobreescribirse o borrarse cuando actualices WordPress

en: Saving this file requires permission
es: Guardar este archivo requiere permisos

en: Deleting this file requires permission
es: Borrar este archivo requiere permisos

en: Creating this file requires permission
es: Crear este archivo requiere permisos

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category for zero quantity
en: Zero
es: Cero

en: What's this?
es: ¿Qué es esto?

note: Translators: Where %s is the size of a file
en: largest is %s
es: el más grande es %s

en: Maximum line length (zero disables wrapping)
es: Máxima longitud de línea (cero desactiva el ajuste del texto)

note: Translators: (1) Number of files (2) Maximum size of file that will be included (3) Size of the largest encountered
en: %1$s file has been skipped because it's %3$s. (Max is %2$s). Check all strings are present before saving. | %1$s files over %2$s have been skipped. (Largest is %3$s). Check all strings are present before saving.
es[0]: Ha sido omitido %1$s archivo porque tiene %3$s. (El máximo es %2$s). Antes de guardar, comprueba que todas las cadenas están presentes.
es[1]: Han sido omitidos %1$s archivos de más de %2$s. (El mayor es de %3$s). Antes de guardar, comprueba que todas las cadenas están presentes.

en: Child theme declares the same Text Domain as the parent theme
es: El tema hijo declara el mismo text domain que el tema padre

[ctx: Plural category]
note: Translators: General plural category not covered by other forms
en: Other
es: Otros

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Many
es: Muchos

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Few
es: Pocos

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Two
es: Dos

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category for singular quantity
en: One
es: Uno

en: You're running a development snapshot of Loco Translate
es: Estás ejecutando una captura de desarrollo de Loco Translate

note: Description of the plugin
en: Translate themes and plugins directly in WordPress
es: Traduce temas y plugins directamente en WordPress

en: See all plugins
es: Ver todos los plugins

en: These plugins have recently loaded translation files into the admin area
es: Estos plugins han subido recientemente los archivos de traducción al area de administración

en: Running plugins:
es: Plugins activos:

en: See all themes
es: Ver todos los temas

en: Active theme:
es: Tema activo:

en: Translations have been recently modified in the following bundles
es: Se han modificado recientemente traducciones en los siguientes paquetes

en: Recently updated:
es: Actualizados recientemente:

en: Welcome to Loco Translate
es: Bienvenido a Loco Translate

en: Sets
es: Conjuntos

en: Bundle name
es: Nombre del paquete

en: About templates
es: Acerca de las plantillas

en: This bundle doesn't define a translations template file
es: Este paquete no tiene definido un archivo de plantilla de traducciones

en: This bundle's template file doesn't exist yet. We recommend you create it before adding languages
es: Este archivo de plantilla de paquete no existe aún. Te recomendamos que lo crees antes de añadir idiomas

en: Template missing
es: Falta la plantilla

en: Strings will be extracted to:
es: Las cadenas se extraerán en:

note: Translators: (1) Number of files excluded (2) the maximum size of file that was included
en: Excludes %1$s file over %2$s | Excludes %1$s files over %2$s
es[0]: Excluye %1$s archivo de más de %2$s
es[1]: Excluye %1$s archivos de más de %2$s

note: Translators: Where %s is the size of a file
en: %s on disk
es: %s en disco

en: Source files to scan:
es: Archivos originales a explorar:

en: Start translating
es: Comenzar a traducir

en: Use this file as template when running Sync
es: Utilizar este archivo como plantilla cuando se ejecute la sincronización

en: Just copy English source strings
es: Copiar las cadenas originales en inglés

en: Copy target translations from "%s"
es: Copiar las traducciones de destino desde «%s»

en: Template options
es: Opciones de plantilla

en: Choose a location
es: Elige una localización

en: Custom language
es: Idioma personalizado

en: Available languages
es: Idiomas disponibles

en: Installed languages
es: Idiomas instalados

en: No language selected
es: Ningún idioma seleccionado

en: WordPress language
es: Idioma de WordPress

en: Choose a language
es: Elige un idioma

en: Create template instead
es: Crear plantilla en su lugar

en: You're creating translations directly from source code
es: Estás creando traducciones directamente desde el código fuente

en: Getting help with Loco Translate
es: Obtener ayuda para Loco Translate

en: Full documentation
es: Documentación completa

en: User options apply to your WordPress login, across all sites
es: Las opciones de usuario se aplican a tu acceso a WordPress, en todos los sitios

en: Site options apply to all users of Loco Translate across the current site
es: Las opciones del sitio se aplican a todos los usuarios de Loco Translate en el sitio actual

en: Support forum
es: Foro de soporte

en: File is in binary MO format
es: El archivo está en el formato binario MO

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: To create new files here you'll have to connect to the remote file system, or make the directory writeable by %s
es: Para crear aquí nuevos archivos tendrás que conectar con el sistema remoto de archivos, o hacer que el directorio tenga permisos de escritura por %s

en: This directory can't be written to directly by the web server
es: No se puede escribir directamente en este directorio desde el servidor web

en: Note that the file may not be deletable due to additional ownership permissions
es: Ten en cuenta que el archivo no se puede borrar debido a permisos de propiedad adicionales

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: The containing directory is writeable by %s, so you can add new files in the same location
es: En el directorio que lo contiene puede escribir %s, así que puedes añadir nuevos archivos en la misma ubicación

en: Directory is writeable
es: Se puede escribir en el directorio

note: Translators: "either" meaning that the file itself can't exist without a containing directory
en: The containing directory for this file doesn't exist either
es: El directorio que contiene este archivo ya no existe

en: Directory doesn't exist
es: El directorio no existe

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: To make changes you'll have to connect to the remote file system, or make the file writeable by %s
es: Para hacer cambios tendrás que conectar con el sistema remoto de archivos, o hacer que %s pueda escribir en el archivo

en: This file can't be updated directly by the web server
es: Este archivo no puede ser actualizado directamente por el servidor web

en: You can update these translations directly from the editor to the file system
es: Puedes actualizar estas traducciones directamente desde el editor

note: Translators: Where %s is the type of file, e.g. "po"
en: %s file is writeable
es: El archivo %s tiene permisos de escritura

en: File doesn't exist
es: El archivo no existe

en: Last extracted
es: Último extraído

en: These translations are not linked to a POT file. Sync operations will extract strings directly from source code.
es: Estas traducciones no están enlazadas a un archivo POT. Las operaciones de sincronización extraerán las cadenas directamente del código fuente.

en: Missing template
es: No se ha encontrado la plantilla

note: Translators: Where %s is the name of a template file
en: PO file has different source strings to "%s". Try running Sync before making any changes.
es: El archivo PO tiene varias cadenas traducibles para «%s». Intenta ejecutar la sincronización antes de hacer cualquier cambio

en: Out of sync with template
es: No sincronizado con la plantilla

note: Translators: Where %s is the name of a template file
en: PO file has the same source strings as "%s"
es: El archivo PO tiene las mismas cadenas traducibles que «%s»

en: In sync with template
es: Sincronizado con la plantilla

en: We can't find the binary MO file that belongs with these translations
es: No podemos encontrar el archivo binario MO que corresponde a estas traducciones

en: Binary file missing
es: Falta el archivo binario

en: Unexpected file type
es: Tipo de archivo no esperado

en: We can't find the original PO file from which this was compiled
es: No podemos encontrar el archivo PO original desde el que fue compilado

en: PO file missing
es: Falta el archivo PO

en: Compiled translations
es: Traducciones compiladas

en: Last translation
es: Última traducción

en: File modified
es: Archivo modificado

en: compiled
es: compilada

en: Delete Permanently
es: Borrar permanentemente

en: Are you sure you want to <strong>permanently</strong> delete the following file?
es: ¿Estás seguro de querer borrar <strong>permanentemente</strong> el siguiente archivo?

en: Confirm delete
es: Confirmar borrado

note: Translators: %s is a URL. Keep the <a> tag intact
en: You can still translate any bundle that has a <a href="%s" target="_blank">template</a>
es: Todavía puedes traducir cualquier paquete que tenga una <a href="%s" target="_blank">plantilla</a>

note: Translators: change "en" in the URL to your language if it's available at https://www.php.net/docs.php
en: Loco requires the <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer extension</a> to scan PHP source code for translatable strings
es: Loco necesita la <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">extensión Tokenizer</a> para encontrar cadenas traducibles en el código fuente PHP

en: About the Tokenizer
es: Sobre el Tokenizer

en: Either this file is missing or the server doesn't have permission to access it
es: El archivo no se encuentra o el servidor no tiene permiso para acceder a él

en: File not found
es: Archivo no encontrado

en: This page was expecting a file, but the path is actually a directory
es: Esta página esperaba un archivo, pero la ruta es en realidad un directorio

en: File is a directory
es: El archivo es un directorio

en: You're running the latest version of Loco Translate
es: Estás ejecutando la última versión de Loco Translate

en: Upgrade to %s
es: Actualizar a %s

en: Version %s
es: Versión %s

en: Allow full access to these roles
es: Permitir acceso completo a estos perfiles

en: Grant access to roles
es: Permitir acceso a perfiles

en: Not recommended
es: No recomendado

en: Add UTF-8 byte order mark
es: Añadir marca de orden de bytes de UTF-8

en: Saving PO/POT files
es: Guardando archivos PO/POT

en: Scan PHP files with extensions:
es: Explorar archivos PHP con extensiones:

en: Extracting strings
es: Extrayendo cadenas

en: Translator credit
es: Créditos del traductor

note: translators: text field placeholder
en: Filter...
es: Filtro...

en: Connect
es: Conectar

note: Translators: When a file or folder cannot be modified due to filesystem permissions
en: Write protected
es: Protegido frente a escritura

en: This bundle isn't automatically compatible and requires configuring before you can use all the functions of Loco Translate
es: Este paquete no es compatible de forma automática y necesita ser configurado antes de poder utilizar todas las funciones de Loco Translate

en: unconfigured
es: sin configurar

en: Click the <a href="%s">setup</a> tab to complete the bundle configuration
es: Haz clic en la pestaña <a href="%s">instalación</a> para terminar la configuración del paquete

en: This bundle isn't fully configured, so we don't know what the following files are for
es: Este paquete no está completamente configurado, por lo que no sabemos para qué son los siguientes archivos

en: Additional files found
es: Archivos adicionales encontrados

en: If you have trouble translating this bundle, consider asking the author for help
es: Si tienes problemas para traducir este paquete, considera la posibilidad de pedir ayuda a su autor

en: Author details
es: Detalles del autor

en: Edit config
es: Editar configuración

en: This bundle's configuration is saved in the WordPress database
es: La configuración de este paquete está guardada en la base de datos de WordPress

en: Bundle configuration saved
es: Configuración de paquete guardada

en: This bundle's configuration has been automatically detected, but isn't fully complete
es: La configuración de este paquete se ha detectado automáticamente, pero no está del todo completa

en: Partially configured bundle
es: Paquete parcialmente configurado

en: It needs configuring before you can do any translations
es: Necesita configuración antes de realizar cualquier traducción

en: This bundle isn't set up for translation in a way we understand
es: Este paquete no está configurado para la traducción de una manera que comprendamos

en: Unconfigured bundle
es: Paquete no configurado

en: This bundle's configuration has been automatically detected and seems to be fully compatible
es: La configuración de este paquete ha sido detectada automáticamente y parece ser totalmente compatible

en: Get help with this
es: Consigue ayuda con esto

en: Import config from XML
es: Importar configuración del XML

en: This bundle's configuration is built into Loco Translate
es: La configuración de este paquete está incorporada en Loco Translate

en: Bundle auto-configured
es: Paquete auto-configurado

en: Load config
es: Cargando configuración

en: If you've been given a configuration file by a developer, paste the XML code here
es: Si un desarrollador te ha facilitado un archivo de configuración, pega el código XML aquí

en: XML setup
es: Configuración del XML

en: Cancel
es: Cancelar

en: You can make changes in the Advanced tab if you need to override the current settings
es: Puedes realizar cambios en la pestaña avanzada si necesitas sobrescribir los ajustes actuales

en: This bundle's configuration is provided by the author
es: La configuración de este paquete ha sido proporcionada por el autor

en: Official configuration
es: Configuración oficial

en: No translations found for "%s"
es: No se han encontrado traducciones para «%s»

en: Info
es: Información

en: Copy
es: Copiar

en: Edit
es: Editar

en: Folder
es: Carpeta

en: Last modified
es: Última modificación

en: Pending
es: Pendiente

en: Translation progress
es: Progreso de la traducción

en: Language
es: Idioma

en: Reset config
es: Restablecer configuración

en: Parent theme
es: Tema padre

en: Add set
es: Añadir conjunto

en: Save config
es: Guardar configuración

note: Translators: Help tip for "Blocked paths" field in advanced bundle config
en: Folders within the bundle that will never be searched for files
es: Carpetas dentro del paquete en las que nunca se buscarán archivos

en: Blocked paths
es: Rutas bloqueadas

note: Translators: Help tip for "Source file paths" field in advanced bundle config
en: Files and folders within the bundle that contain localized PHP code
es: Archivos y carpetas dentro del paquete que contienen código PHP configurado para ser traducido

en: Source file paths
es: Rutas de archivos de origen

note: Translators: Help tip for "Domain path" field in advanced bundle config Translators: Help tip for "Source file paths" field in advanced bundle config Translators: Help tip for "Blocked paths" field in advanced bundle config
en: no wildcards
es: sin comodines

note: Translators: Help tip for "Domain path" field in advanced bundle config
en: Folders within the bundle that contain author-supplied translations
es: Carpetas dentro del paquete que contienen traducciones proporcionadas por el autor

en: Exclude
es: Excluir

en: Include
es: Incluir

en: Domain path
es: Ruta del dominio

note: Translators: Help tip for "Template file" field in advanced bundle config
en: Relative path from bundle root to the official POT file
es: Ruta relativa desde la carpeta raíz del paquete al archivo POT oficial

en: Locked
es: Bloqueado

note: Translators: Help tip for "File prefix" field in advanced bundle config
en: Usually the same as the text domain, but don't leave blank unless you mean to
es: Generalmente el mismo que el text domain, pero no lo dejes en blanco a no ser que quieras

en: File prefix
es: Prefijo del archivo

note: Translators: Help tip for "Text domain" field in advanced bundle config
en: The namespace into which WordPress will load translated strings
es: Text domain en el que WordPress cargará cadenas traducidas

note: Translators: Help tip for "Project name" field in advanced bundle config
en: Descriptive name for this set of translatable strings
es: Nombre descriptivo para este conjunto de cadenas traducibles

en: Project name
es: Nombre del proyecto

en: Go to WordPress Core
es: Ir al núcleo de WordPress

en: "Hello Dolly" is part of the WordPress core
es: «Hello Dolly» es parte del núcleo de WordPress

note: translators: %s refers to the handle of a plugin, e.g. "loco-translate/loco.php"
en: Plugin not found: %s
es: Plugin no encontrado: %s

en: Visit official site
es: Visitar sitio oficial

en: WordPress Core
es: Núcleo de WordPress

en: https://wordpress.org/
es: https://es.wordpress.org/

en: The WordPress Team
es: El equipo de WordPress

en: WordPress core
es: Núcleo de WordPress

note: translators: (1) is the name of a PHP script, (2) is a line number in the file
en: Loco was interrupted by output from %1$s:%2$u
es: Se ha interrumpido Loco por la salida de %1$s:%2$u

note: translators: %s: Human-readable time difference.
en: %s ago
es: Hace %s

note: translators: relative time when something happened in the last 30 seconds
en: Just now
es: Ahora mismo

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
es: No tienes suficientes permisos para ver esta página.

en: Download controller returned empty output
es: El controlador de descarga devolvió una salida vacía

en: Download action not found
es: Acción de descarga no encontrada

en: Ajax controller returned empty JSON
es: El controlador Ajax devolvió un JSON vacío

note: translators: Fatal error where %s represents an unexpected value
en: Ajax route not found: "%s"
es: Ruta Ajax no encontrada: «%s»

en: Page not found
es: Página no encontrada

note: translators: Page title for core WordPress translations
en: Core translations &lsaquo; Loco
es: Traducciones del núcleo &lsaquo; Loco

note: translators: Page title for plugin translations
en: Plugin translations &lsaquo; Loco
es: Traducción de plugins &lsaquo; Loco

note: translators: Page title for theme translations
en: Theme translations &lsaquo; Loco
es: Traducciones de temas &lsaquo; Loco

en: Home
es: Inicio

en: Loco Translate is powered by
es: Loco Translate funciona con

en: Help & support
es: Ayuda y soporte

[ctx: Editor]
note: translators: List heading showing preview of translated text for each item
en: Translation
es: Traducción

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the translation editing window when no translation selected
en: Translation not loaded
es: Traducción no cargada

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the context window when no translation selected
en: Context not loaded
es: Contexto no cargado

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the source text window when no translation selected
en: Source text not loaded
es: Texto de origen no cargado

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the singular form of the original English text
en: Single
es: Singular

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the window pane for entering translator comments
en: Comments
es: Comentarios

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the window pane holding message context
en: Context
es: Contexto

[ctx: Editor]
note: translators: Where %s is the name of the language, e.g. "French translation" xgettext: javascript-format
en: %s translation
es: Traducción de %s

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the window pane holding the original English text translators: List heading showing preview of English text for each item
en: Source text
es: Texto de origen

note: translators: Generic error when external process broke an Ajax request
en: Server returned invalid data
es: El servidor devolvió datos no válidos

en: Check console output for debugging information
es: Comprueba la salida de la consola para información de depuración

en: Provide the following text when reporting a problem
es: Proporciona el siguiente texto cuando informes un problema

note: translators: When text filtering reduces to an empty view
en: Nothing matches the text filter
es: Nada coincide con el filtro de texto

en: Translate
es: Traducir

note: translators: Error thrown when attempting to parse a file that is not a supported translation file format
en: %s is not a Gettext file
es: %s no es un archivo Gettext

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to translation files in an alternative location that isn't Author, System or Custom.
en: Other
es: Otro

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to translation files in Loco's custom/protected directory
en: Custom
es: Personalizado

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to system-installed translation files - i.e. those under WP_LANG_DIR
en: System
es: Sistema

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to bundled plugin or theme translation files - i.e. those supplied by the author
en: Author
es: Autor

en: File modification is disallowed by your WordPress config
es: La modificación de archivos no está permitida por tu configuración de WordPress

en: Failed to build directory path
es: Fallo al construir la ruta del directorio

en: Failed to create directory
es: Fallo al crear el directorio

en: Failed to save file
es: Fallo al guardar el archivo

en: Permission denied to update file
es: No tienes permiso para actualizar el archivo

note: translators: %s refers to a directory name which was expected to be an ordinary file
en: "%s" is a directory, not a file
es: «%s» es un directorio, no un archivo

note: translators: %s refers to a file name, for which a delete operation failed.
en: Failed to delete %s
es: Fallo al borrar %s

note: translators: (1) Source file name (2) Target file name
en: Failed to copy %1$s to %2$s
es: Fallo al copiar %1$s en %2$s

en: Refusing to copy over an existing file
es: Rechazada la copia sobre un archivo existente

note: translators: %s refers to a file name, for which the chmod operation failed.
en: Failed to chmod %s
es: Falló al hacer chmod en %s

en: Failed to connect to remote server
es: Fallo al conectar con el servidor remoto

en: XML parse error
es: Error de análisis XML

en: Warning
es: Advertencia

en: Notice
es: Aviso

[ctx: User role]
en: Translator
es: Traductor

en: XML supplied is empty
es: El XML suministrado está vacío

en: Text Domain cannot be empty
es: El text domain no puede estar vacío

note: translators: used when username of web server process is unknown
en: the web server
es: el servidor web

note: translators: %s refers to the name of a new file to be created, but which already existed
en: %s already exists in this folder
es: %s ya existe en esta carpeta

en: Template file created
es: Archivo de plantilla creado

en: PO file saved, but MO file compilation failed
es: Archivo PO guardado, pero la compilación del archivo MO ha fallado

en: PO file saved and MO file compiled
es: Archivo PO guardado y archivo MO compilado

note: translators: %s refers to a directory where a backup file could not be created due to file permissions
en: Failed to create backup file in "%s". Check file permissions or disable backups
es: Ha fallado la creación del archivo de copia de seguridad en «%s». Comprueba los permisos del archivo o desactiva las copias de seguridad.

en: MO file exists for this language already. Delete it first
es: Ya existe un archivo MO para este idioma. Elimínalo primero

en: Connected to remote file system
es: Conectado al sistema de archivos remoto

en: Translate themes
es: Traducir temas

en: Translate plugins
es: Traducir plugins

note: translators: %s refers to the name of a translation set (theme, plugin or core component)
en: New translations template for "%s"
es: Nueva plantilla de traducciones para «%s»

en: New template file
es: Nuevo archivo de plantilla

en: Template file already exists
es: El archivo de plantilla ya existe

en: New template
es: Nueva plantilla

en: Skip template
es: Saltar plantilla

note: translators: Were %s is number of source files that will be scanned
en: %s source file will be scanned for translatable strings | %s source files will be scanned for translatable strings
es[0]: %s archivo fuente será explorado para obtener las cadenas traducibles
es[1]: %s archivos fuente serán explorados para obtener las cadenas traducibles

note: translators: 1: Number of strings; 2: Name of POT file; e.g. "100 strings found in file.pot"
en: %1$s string found in %2$s | %1$s strings found in %2$s
es[0]: Encontrada %1$s cadena en %2$s
es[1]: Encontradas %1$s cadenas en %2$s

en: Initializing new translations in unknown set
es: Inicializando nuevas traducciones en un conjunto desconocido

note: translators: %s refers to the slug/handle of a theme or plugin
en: Initializing new translations in "%s"
es: Iniciando nuevas traducciones en «%s»

note: translators: Warning that the language in the file header (1) does not match the file name (2)
en: Language header is "%1$s" but file name contains "%2$s"
es: El idioma de la cabecera es «%1$s», pero el nombre del archivo contiene «%2$s»

en: File does not have a valid header
es: El archivo no tiene una cabecera válida

en: Unknown author
es: Autor desconocido

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that toggles between "code" and regular text editing modes
en: Toggle code view
es: Alternar vista de código

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that toggles invisible characters
en: Toggle invisibles
es: Alternar caracteres ocultos

[ctx: Editor]
note: Translators: Button for downloading a PO, MO or POT file
en: Download
es: Descargar

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that reloads current screen
en: Revert
es: Revertir

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that runs in-editor sync/operation
en: Sync
es: Sincronizar

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that saves translations to disk
en: Save
es: Guardar

en: Help
es: Ayuda

[ctx: Editor]
note: Translators: button for removing a string when manually editing a POT file
en: Remove
es: Eliminar

[ctx: Editor]
note: Translators: button for adding a new string when manually editing a POT file
en: Add
es: Añadir

note: translators: %s refers to the name of a POT file
en: Translations don't match template. Run sync to update from %s
es: Las traducciones no coinciden con la plantilla. Ejecuta la sincronización para actualizar desde %s

note: translators: %1$s is the file name, %2$s is the bundle name
en: Editing %1$s in %2$s
es: Editando %1$s de %2$s

note: translators: Warning that deleting a file will also delete others. %s indicates that quantity.
en: %s dependent file will also be deleted | %s dependent files will also be deleted
es[0]: También se borrará %s archivo dependiente
es[1]: También se borrarán %s archivos dependientes

note: translators: Page title where %s is the name of a file to be deleted
en: Delete %s
es: Borrar %s

en: File deleted
es: Archivo eliminado

en: Delete
es: Eliminar

en: File info
es: Información del archivo

en: Source
es: Fuente

en: Super Admin
es: Súper administrador

en: Plugin settings
es: Ajustes del plugin

en: System diagnostics
es: Diagnóstico del sistema

en: Version
es: Versión

en: User options
es: Opciones del usuario

en: Site options
es: Opciones del sitio

en: Create template
es: Crear plantilla

en: Edit template
es: Editar plantilla

en: New language
es: Nuevo idioma

note: translators: %s is a quantity of files which were found, but whose context is unknown
en: %s file can't be matched to a known set of strings | %s files can't be matched to a known set of strings
es[0]: %s archivo no puede ser comparado con un conjunto conocido de cadenas
es[1]: %s archivos no pueden ser comparados con un conjunto conocido de cadenas

en: Bundle setup
es: Instalar paquete

en: Setup tab
es: Pestaña de configuración

note: translators: where %s is a plugin or theme
en: Set up %s
es: Configurar %s

en: Advanced configuration
es: Configuración avanzada

en: Advanced tab
es: Pestaña avanzada

note: translators: where %s is a plugin or theme
en: Configure %s
es: Configurar %s

en: Debug
es: Depurar

en: Advanced
es: Avanzada

en: Setup
es: Configuración

en: Configuration reset
es: Restablecer la configuración

en: Configuration saved
es: Configuración guardada

en: Overview
es: Resumen

en: Themes
es: Temas

en: Invalid locale
es: Locale no válido

note: translators: %s refers to the name of a missing PHP extension, for example "mbstring".
en: Loco Translate requires the "%s" PHP extension. Ask your hosting provider to install it
es: Loco Translate necesita la extensión «%s» de PHP. Pídele a tu proveedor de alojamiento que la instale

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/loco-translate/
es: https://es.wordpress.org/plugins/loco-translate/

note: Translators: Placeholder text for text filter above editor
en: Filter translations
es: Filtrar traducciones

en: Template file
es: Archivo de plantilla

en: Save settings
es: Guardar los ajustes

en: Number of backups to keep of each file:
es: Número de copias de seguridad para mantener de cada archivo:

en: Include Fuzzy strings
es: Incluir cadenas imprecisas

en: Generate hash tables
es: Generar tablas hash

en: Compiling MO files
es: Compilando archivo MO

[ctx: Modified time]
en: Updated
es: Actualizado

note: translators: Warning appears when user tries to refresh or navigate away when editor work is unsaved
en: Your changes will be lost if you continue without saving
es: Los cambios se perderán si continúas sin guardarlos

note: translators: Summary of existing strings that no longer exist after running in-editor Sync xgettext: javascript-format
en: %s obsolete string removed | %s obsolete strings removed
es[0]: %s cadena obsoleta eliminada
es[1]: %s cadenas obsoletas eliminadas

note: translators: Summary of new strings after running in-editor Sync xgettext: javascript-format
en: %s new string added | %s new strings added
es[0]: %s nueva cadena añadida
es[1]: %s nuevas cadenas añadidas

note: translators: Message appears after sync operation.
en: Strings up to date with source code
es: Cadenas actualizadas con el código fuente

note: translators: Message appears after sync operation
en: Merged from source code
es: Combinado desde el código fuente

note: translators: Where %s is the name of the POT template file. Message appears after sync xgettext: javascript-format
en: Merged from %s
es: Combinado desde %s

note: translators: Success notice where %s is a file extension, e.g. "PO"
en: %s file saved
es: Archivo %s guardado

en: Unknown error
es: Error desconocido

en: Settings
es: Ajustes

note: translators: Page title for plugin home screen
en: Loco, Translation Management
es: Loco, gestión de traducción

note: translators: Shows number of untranslated strings at top of editor translators: Shows number of untranslated strings at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s untranslated
es: %s no traducido

note: translators: Shows number of fuzzy strings at top of editor translators: Shows number of fuzzy strings at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s fuzzy
es: %s imprecisa(s)

note: translators: Shows percentage translated at top of editor translators: Shows percentage translated at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s%% translated
es: %s%% traducido

en: Settings saved
es: Ajustes guardados

en: Permission denied
es: Permiso denegado
