Yoast - Yoast SEO Premium (for WordPress) - en to pt translation catalogue (265 entries)

note: translators: %1$s and %3$s expands to an opening p tag, %2$s and %4$s expand to a closing p tag
en: %1$sUnstyled preview images can lower engagement when shared on social media. Keep every post on brand. %2$s%3$sOpen the post, go to Yoast SEO Analysis tab, click on Social, and add a relevant image to your preview.%4$s
pt: %1$sAs imagens de pré-visualização sem estilo podem diminuir o envolvimento quando partilhadas nas redes sociais. Mantenha todas as publicações em linha com a identidade da marca. %2$s%3$sAbra o conteúdo, aceda ao separador de Análise de SEO do Yoast, clique em Redes sociais e adicione uma imagem relevante à sua pré-visualização.%4$s

note: translators: %1$s expands to the post type label this task is about.
en: Set social sharing images in your recent content: %1$s
pt: Definir imagens para partilha nas redes sociais no seu conteúdo recente: %1$s

en: Open editor
pt: Abrir editor

note: translators: %1$s and %3$s expands to an opening p tag, %2$s and %4$s expand to a closing p tag
en: %1$sUnstyled previews and general descriptions can lower engagement when shared on social media. Templates keep every post on brand and share-ready automatically.%2$s%3$sOpen Social settings, choose your content type, and set a default image, title, and description.%4$s
pt: %1$sAs pré-visualizações sem formatação e as descrições genéricas podem diminuir o envolvimento quando partilhadas nas redes sociais. Os modelos garantem que todas as publicações estejam em linha com a marca e automaticamente prontas para partilha.%2$s%3$sAceda às definições de partilha nas redes sociais, escolha o tipo de conteúdo e defina uma imagem, um título e uma descrição predefinidos.%4$s

note: translators: %1$s and %3$s expands to an opening p tag, %2$s and %4$s expand to a closing p tag
en: %1$sMissing organization details makes it harder for search engines to recognize your brand. Completing this helps your business appear correctly in search results.%2$s%3$sGo to Site representation, open Additional organization info, and fill in the information.%4$s
pt: %1$sA falta de detalhes sobre a organização dificulta o reconhecimento da sua marca pelos motores de pesquisa. Preencher estes dados ajuda a sua empresa a aparecer correctamente nos resultados de pesquisa.%2$s%3$sAceda à secção Representação do site, e preencha os dados em Informações adicionais sobre a organização.%4$s

en: You don't have permission to update the redirect.
pt: Não tem permissão para actualizar o redireccionamento.

en: You don't have permission to add the redirect.
pt: Não tem permissão para adicionar o redireccionamento.

en: Set social templates
pt: Definir modelos de redes sociais

en: Pages without internal links are hard to find by users and search engines. Linking them up improves discoverability for both users and search engines.
pt: Páginas sem ligações internas são difíceis de encontrar por utilizadores e motores de pesquisa. Ligar essas páginas melhora a visibilidade tanto para os utilizadores como para os motores de pesquisa.

en: Do the Orphaned Content workout
pt: Faça o exercício de Conteúdo órfão

en: Fill in Organization Schema
pt: Preencha o Schema da organização

en: Take me there
pt: Leve-me até lá

en: When important pages aren't well-linked, search engines can't tell they matter most. Strengthening cornerstone content helps your main topics rank better.
pt: Quando páginas importantes não estão bem ligadas, os motores de pesquisa não conseguem identificar que elas são as mais relevantes. Fortalecer o conteúdo principal ajuda os seus tópicos fundamentais a obterem uma melhor classificação.

en: Do the Cornerstone Approach workout
pt: Faça o exercício da Abordagem dos conteúdos principais

en: Start the workout
pt: Começar o exercício

en: You cannot create a redirect to the WordPress REST API endpoint (/wp-json). Please choose a different URL to redirect to.
pt: Não tem permissão para criar um redireccionamento para o endpoint da REST API do WordPress (/wp-json). Escolha um URL diferente para o qual redireccionar.

en: You cannot create a redirect from the WordPress REST API endpoint (/wp-json). Please choose a different origin URL.
pt: Não tem permissão para criar um redireccionamento a partir do endpoint da REST API do WordPress (/wp-json). Escolha um URL de origem diferente.

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s AI Blocks
pt: Blocos de IA do %1$s

[ctx: block keyword]
en: key takeaways
pt: principais conclusões

[ctx: block keyword]
en: summary
pt: resumo

[ctx: block description]
en: Adds a short AI summary of your content.
pt: Adiciona um breve resumo de IA do seu conteúdo.

[ctx: block title]
en: Yoast AI Summarize
pt: Resumo de IA do Yoast

en: Something went wrong while updating this redirect.
pt: Algo correu mal ao actualizar este redireccionamento.

en: Redirect not updated.
pt: Redireccionamento não actualizado.

en: The redirect was created successfully.
pt: O redireccionamento foi criado com sucesso.

en: Redirect created.
pt: Redireccionamento criado.

en: Redirect not created.
pt: O redireccionamento não foi criado.

en: Whether to write redirects into a separate file instead of .htaccess.
pt: Se deve escrever os redireccionamentos num ficheiro separado ou no .htaccess.

en: Whether to disable PHP-based redirects and use .htaccess instead.
pt: Se deve desactivar os redireccionamentos com base em PHP e utilizar o .htaccess.

en: The format of the redirects to retrieve.
pt: O formato dos redireccionamentos a obter.

en: The format of the redirect to create.
pt: O formato do redireccionamento a criar.

en: Something went wrong when creating this redirect.
pt: Algo correu mal ao criar este redireccionamento.

note: translators: The text to show when a paragraph break is suggested through AI Optimize.
en: Paragraph break
pt: Quebra de parágrafo

note: translators: %1$s: Yoast SEO
en: Install latest %1$s
pt: Instale a última versão do %1$s

[ctx: block keyword]
en: toc
pt: índice

[ctx: block keyword]
en: links
pt: ligações

[ctx: block description]
en: Adds a table of contents to this page.
pt: Adiciona um índice a esta página.

[ctx: block title]
en: Yoast Table of Contents
pt: Índice do Yoast

[ctx: block keyword]
en: related pages
pt: páginas relacionadas

[ctx: block keyword]
en: related posts
pt: artigos relacionadas

[ctx: block description]
en: Adds a list of links related to this page.
pt: Adiciona uma lista de ligações relacionadas com esta página.

[ctx: block title]
en: Yoast Related Links
pt: Ligações relacionadas do Yoast

[ctx: block keyword]
en: content length
pt: tamanho do conteúdo

[ctx: block keyword]
en: reading time
pt: tempo de leitura

[ctx: block description]
en: Shows an estimated reading time based on the content length.
pt: Mostra um tempo estimado de leitura com base no tamanho do conteúdo.

[ctx: block title]
en: Yoast Estimated Reading Time
pt: Tempo estimado de leitura do Yoast

[ctx: block keyword]
en: children
pt: dependentes

[ctx: block keyword]
en: childpages
pt: páginas dependentes

[ctx: block keyword]
en: subpages
pt: subpáginas

[ctx: block description]
en: Adds a list of internal links to subpages of this page.
pt: Adiciona uma lista de ligações internas a subpáginas desta página.

[ctx: block title]
en: Yoast Subpages
pt: Subpáginas do Yoast

[ctx: block keyword]
en: site structure
pt: estrutura do site

[ctx: block keyword]
en: internal linking
pt: ligações internas

[ctx: block keyword]
en: siblings pages
pt: páginas dependentes do mesmo nível

[ctx: block keyword]
en: siblings
pt: dependentes do mesmo nível

[ctx: block description]
en: Adds a list of internal links to sibling pages which share the same parent.
pt: Adiciona uma lista de ligações internas a páginas dependentes da mesma página superior.

[ctx: block title]
en: Yoast Siblings
pt: Páginas dependentes do mesmo nível do Yoast

en: AI features
pt: Funcionalidades da IA

note: translators: 1: Yoast SEO Premium
en: Update to the latest version of %1$s!
pt: Actualize para a versão mais recente do %1$s!

note: translators: 1: Yoast SEO Premium, 2 and 3: opening and closing anchor tag.
en: Please %2$supdate %1$s to the latest version%3$s to ensure you can fully use all Premium settings and features.
pt: Por favor, %2$sactualize o %1$s para última versão%3$s para assegurar que pode utilizar plenamente todas as definições e funcionalidades Premium.

en: All Inclusive Language Scores
pt: Todas as classificações de linguagem inclusiva

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Filter by Inclusive Language Score
pt: Filtrar por classificação de linguagem inclusiva

en: Inclusive language score
pt: Classificação de linguagem inclusiva

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Cornerstone content
pt: Conteúdo principal

en: Is this cornerstone content?
pt: Este é um conteúdo principal?

en: Mastodon profile URL
pt: URL do perfil do Mastodon

en: Front-end SEO inspector
pt: Inspector de SEO no site

en: Read more about why web server redirect methods have been disabled on a multisite.
pt: Leia mais sobre a razão pela qual os métodos de redireccionamento do servidor web foram desactivados em multissite.

en: Since this site is a multisite, web server redirect methods have been disabled to prevent issues.
pt: Como isto é uma instalação multissite, os métodos de redireccionamento do servidor web foram desactivados para evitar problemas.

en: Installation Successful
pt: Instalação concluída

en: Browse our courses
pt: Conheça os nossos cursos

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s: <strong>, %3$s: Yoast SEO, %4$s: </strong>
en: %1$s grants you direct access to %2$sall premium %3$s academy courses%4$s. Learn all the ins and outs of holistic SEO from industry experts.
pt: O %1$s dá-lhe acesso directo a %2$stodos os cursos premium da academia do %3$s%4$s. Aprenda todos os pormenores de SEO holístico com especialistas da indústria.

en: Master vital SEO skills with our online courses
pt: Domine as competências essenciais de SEO com os nossos cursos online

en: Check out the Redirect Manager
pt: Conheça o nosso gestor de redireccionamentos

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: <strong>, %3$s: </strong>
en: The %1$s %2$sRedirect Manager%3$s automatically prevents visitors from reaching a dead end whenever you move or delete content. It also makes managing your existing redirects easy.
pt: O %2$sgestor de redireccionamentos%3$s do %1$s evita automaticamente que os visitantes encontrem becos sem saída quando move ou elimina conteúdos. Também torna fácil a gestão dos redireccionamentos existentes.

en: Keep your site well-organised so people won't get lost
pt: Mantenha o seu site bem organizado para que os seus visitantes não se percam

en: Score some more green bullets
pt: Obtenha mais marcadores verdes

note: translators: %1$s: <strong>, %2$s: </strong>
en: Different people search with different search terms. With our %1$spremium analysis%2$s, you are free to use variations and synonyms of your keywords in your content, which will make your writing style far more natural.
pt: Pessoas diferentes pesquisam com termos diferentes. Com a nossa %1$sanálise premium%2$s pode usar variações e sinónimos das palavras-chave no seu conteúdo, o que tornará o seu estilo de escrita muito mais natural.

en: Optimize your content further with our smart analysis
pt: Optimize ainda mais o seu conteúdo com a nossa análise inteligente

en: Do the cornerstone workout!
pt: Faça o exercício dos conteúdos principais!

note: translators: %1$s: <strong>, %2$s: </strong>
en: %1$sCornerstone content%2$s is the content on your site that’s most important. You want to rank highest in Google with these articles. Make sure your internal linking structure reflects what pages are most important. Want to know how?
pt: Os %1$sconteúdos principais%2$s são os mais importantes do seu site. Pretende-se obter a classificação mais alta no Google com estes conteúdos. Certifique-se de que a sua estrutura de ligações internas reflecte a importância das suas páginas. Gostaria de saber como?

en: Rank with articles you want to rank with
pt: Obtenha boa classificação com os conteúdos que quer

en: So, what's next?
pt: E agora?

en: Installation successful!
pt: Instalação bem sucedida!

en: The info you add below is added to the data Yoast SEO outputs in its schema.org output, for instance when you're the author of a page. Please only add the info you feel good sharing publicly.
pt: A informação que adicionar abaixo é incluída nos dados de schema.org gerados pelo Yoast SEO, por exemplo quando é o autor de uma página. Por favor, adicione apenas a informação que se sinta confortável em partilhar publicamente.

en: Yoast SEO Schema enhancements
pt: Melhorias nos dados de Schema do Yoast SEO

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: E.g. %1$sAcme inc%2$s
pt: Por exemplo %1$sAcme Lda.%2$s

en: Employer name
pt: Nome do empregador

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: E.g. %1$ssoftware engineer%2$s
pt: Por exemplo %1$sengenheira de software%2$s

en: Employer information
pt: Informação do empregador

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: Comma separated, e.g. %1$sEnglish, French, Dutch%2$s
pt: Separados por vírgulas, por exemplo %1$singlês, francês, holandês%2$s

en: Language(s) spoken
pt: Idioma(s) falado(s)

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: Comma separated, e.g. %1$sPHP, JavaScript, 90's rock music%2$s
pt: Separados por vírgulas, por exemplo %1$sPHP, JavaScript, música rock anos 90%2$s

en: Expertise in
pt: Especialista em

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: Comma separated, e.g. %1$sMost likely to succeed - 1991, Smartest in class - 1990%2$s
pt: Separados por vírgulas, por exemplo %1$sQuadro de honra - 1991, Olimpíadas da Matemática - 1990%2$s

en: Awards
pt: Prémios

en: Extra information
pt: Informação extra

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: E.g. %1$sfemale%2$s, %1$smale%2$s, %1$snon-binary%2$s
pt: Por exemplo %1$sfeminino%2$s, %1$smasculino%2$s, %1$snão-binário%2$s

en: Gender
pt: Género

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: Use format: %1$sYYYY-MM-DD%2$s
pt: Utilize o formato: %1$sAAAA-MM-DD%2$s

en: Birth date
pt: Data de nascimento

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: E.g. %1$sMD%2$s, %1$sPhD%2$s
pt: Por exemplo %1$sMD%2$s, %1$sPhD%2$s

en: Honorific suffix
pt: Sufixo honorífico

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: E.g. %1$sDr%2$s, %1$sMs%2$s, %1$sMr%2$s
pt: Por exemplo %1$sDr.%2$s, %1$sSr.ª%2$s, %1$sSr.%2$s

en: Honorific prefix
pt: Título honorífico

en: Basic information
pt: Informação básica

en: Custom fields to include in page analysis
pt: Campos personalizados a incluir na análise de página

en: Learn more about including custom fields in the page analysis
pt: Saiba mais sobre incluir campos personalizados na análise de páginas

en: Job title
pt: Título do emprego

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: Link start tag, %3$s: Link end tag.
en: %2$sActivate %1$s now%3$s
pt: %2$sActive o %1$s agora%3$s

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: Link start tag, %3$s: Link end tag.
en: %2$sUpgrade %1$s now%3$s
pt: %2$sActualize o %1$s agora%3$s

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: Link start tag, %3$s: Link end tag.
en: %2$sInstall %1$s now%3$s
pt: %2$sInstale o %1$s agora%3$s

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: The minimum Yoast SEO version required, %3$s: Yoast SEO Premium.
en: %1$s %2$s must be installed and activated in order to use %3$s.
pt: O %1$s %2$s tem de estar instalado e activado para utilizar o %3$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: Link start tag, %3$s: Link end tag.
en: %2$sNetwork Activate %1$s now%3$s
pt: %2$sActive na rede o %1$s agora%3$s

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: The minimum Yoast SEO version required.
en: Please contact a network administrator to install %1$s %2$s.
pt: Por favor contacte o administrador da rede para instalar o %1$s %2$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: The minimum Yoast SEO version required.
en: Please contact an administrator to install %1$s %2$s.
pt: Por favor contacte um administrador para instalar o %1$s %2$s.

en: minute | minutes
pt[0]: minuto
pt[1]: minutos

en: Filter
pt: Filtro

en: Edit
pt: Editar

en: OK
pt: Razoável

en: title
pt: título

en: meta description
pt: descrição

en: Create Redirect
pt: Criar redireccionamento

en: Redirects
pt: Redireccionamentos

en: Redirect import failed: the Redirection plugin is not installed or activated.
pt: Falhou ao importar redireccionamento: o plugin Redirection não está instalado ou activado.

en: Redirect import failed: no redirects found.
pt: Falhou ao importar redireccionamento: nenhum redireccionamento encontrado.

en: You have unsaved redirects, are you sure you want to leave?
pt: Tem redireccionamentos por guardar, tem a certeza de que quer sair?

en: New URL
pt: Novo URL

en: Delete
pt: Eliminar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: Regex Redirects
pt: Redireccionamentos Regex

en: Old URL
pt: Antigo URL

en: Add Redirect
pt: Adicionar redireccionamento

en: As you're on Nginx, you should add the following include to the Nginx config file:
pt: Como está num servidor Nginx, deve acrescentar o seguinte no ficheiro de configuração do site em Nginx:

en: As you're on Apache, you should add the following include to the website httpd config file:
pt: Como está num servidor Apache, deve acrescentar o seguinte no ficheiro de configuração httpd do site:

note: Description of the plugin
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
pt: A primeira solução integrada de SEO para WordPress, com análise de conteúdo na página, sitemaps XML e muito mais.

en: Type
pt: Tipo

note: translators: %s: '.htaccess' file name.
en: We're unable to save the redirects to your %s file. Please make the file writable.
pt: Não foi possível guardar os redireccionamentos no ficheiro %s. Por favor dê permissões de escrita ao ficheiro.

en: Generate a separate redirect file
pt: Gerar um ficheiro de redireccionamento separado

en: Import .htaccess
pt: Importar .htaccess

en: The old URL field can't be empty.
pt: O campo do antigo URL não pode ficar vazio.

en: The new URL field can't be empty.
pt: O campo do novo URL não pode ficar vazio.

en: Error while saving this redirect
pt: Ocorreu um erro ao guardar este redireccionamento

en: New type can't be empty.
pt: Novo tipo não pode ficar vazio.

en: You can't redirect a URL to itself.
pt: Não pode redireccionar um URL para si próprio.

note: translators: %s: '.htaccess' file name
en: By default we write the redirects to your %s file, check this if you want the redirects written to a separate file. Only check this option if you know what you are doing!
pt: Por omissão os redireccionamentos são escritos no ficheiro %s. Active isto se quer o redireccionamento escrito num ficheiro separado. Apenas utilize esta opção se souber o que está a fazer!

en: Regular Expression
pt: Expressão regular

note: translators: 1: '.htaccess' file name
en: Write redirects to the %1$s file. Make sure the %1$s file is writable.
pt: Escreve redireccionamentos para o ficheiro %1$s. Tenha a certeza que o ficheiro %1$s pode ser escrito.

note: translators: %s: '.htaccess' file name
en: Import redirects from %s
pt: Importar redireccionamentos de %s

en: The Regular Expression field can't be empty.
pt: O campo de expressão regular não pode ficar vazio.

note: translators: %s is replaced with the URL that will be deleted.
en: Please enter the new URL for %s
pt: Por favor insira o novo URL para %s

note: translators: variables will be replaced with from and to URLs.
en: Redirect created from %1$s to %2$s!
pt: Redireccionamento criado de %1$s para %2$s!

[ctx: noun]
en: Type
pt: Tipo

note: translators: %1$s: '.htaccess' file name, %2$s: plugin name
en: You can copy the contents of any %1$s file in here, and it will import the redirects into %2$s.
pt: Pode copiar o conteúdo de qualquer ficheiro %1$s para aqui e será importado o redireccionamento para o %2$s.

en: Redirect added.
pt: Redireccionamento adicionado.

en: The redirect was added successfully.
pt: O redireccionamento foi adicionado com sucesso.

en: Redirect updated.
pt: Redireccionamento actualizado.

en: The redirect was updated successfully.
pt: O redireccionamento foi actualizado com sucesso.

en: Redirect deleted.
pt: Redireccionamento eliminado.

en: The redirect was deleted successfully.
pt: O redireccionamento foi eliminado com sucesso.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Save
pt: Guardar

en: Save anyway
pt: Guardar na mesma

en: Edit redirect
pt: Editar redireccionamento

en: You are already editing a redirect, please finish this one first
pt: Já está a editar um redireccionamento, por favor termine este primeiro

en: The URL you entered could not be resolved.
pt: O URL que introduziu não pode ser alcançado.

note: translators: %1$s expands to the returned http code
en: The URL you are redirecting to seems to return a %1$s status. You might want to check if the target can be reached manually before saving.
pt: O URL para o qual está a redireccionar parece retornar um estado %1$s. Verifique manualmente se o destino pode ser alcançado antes de guardar.

en: You're redirecting to a target that returns a 301 HTTP code (permanently moved). Make sure the target you specify is directly reachable.
pt: Está a redireccionar para um destino que retorna um código HTTP 301 (movido permanentemente). Tenha a certeza de que o destino que especificou é alcançável.

note: translators: %1$s expands to the returned http code
en: The URL you entered returned a HTTP code different than 200(OK). The received HTTP code is %1$s.
pt: O URL que introduziu retornou um código HTTP diferente do 200(OK). O código HTTP recebido é %1$s.

en: Unknown error. Failed to create redirect.
pt: Erro desconhecido. Falhou ao criar redireccionamento.

en: Unknown error. Failed to update redirect.
pt: Erro desconhecido. Falhou ao actualizar redireccionamento.

en: The redirect you are trying to save will create a redirect loop. This means there probably already exists a redirect that points to the origin of the redirect you are trying to save
pt: O redireccionamento que está a tentar guardar irá criar um \"loop\". Isto significa que já existirá um redireccionamento que aponta para a origem do redireccionamento que está a tentar guardar.

note: translators: %1$s: will be the target, %2$s: will be the found endpoint.
en: %1$s will be redirected to %2$s. Maybe it's worth considering to create a direct redirect to %2$s.
pt: %1$s será redireccionado para %2$s. Talvez seja de considerar criar um redireccionamento directo para %2$s.

note: translators: %s expands to the file path that we tried to write to
en: We're unable to write data to the file %s
pt: Não foi possível escrever dados no ficheiro %s

en: 301 Moved Permanently
pt: 301 Movido permanentemente

en: 302 Found
pt: 302 Encontrado

en: 307 Temporary Redirect
pt: 307 Redireccionamento temporário

en: 410 Content Deleted
pt: 410 Conteúdo eliminado

en: 451 Unavailable For Legal Reasons
pt: 451 Indisponível por razões legais

en: Not all the required fields are filled.
pt: Não estão preenchidos todos os campos obrigatórios.

en: The old URL already exists as a redirect.
pt: O antigo URL já existe como um redireccionamento.

en: Update Redirect
pt: Actualizar redireccionamento

note: translators: %s expands to the folder location where the redirects fill will be saved.
en: We're unable to save the redirect file to %s
pt: Não foi possível guardar o ficheiro de redireccionamento para %s

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s: List with actions, %3$s: <a href=''>, %4$s: </a>, %5$s: Slug to post
en: %1$s detected that you moved a post (%5$s) to the trash. You can either: %2$s Don't know what to do? %3$sRead this post%4$s.
pt: O %1$s detectou que moveu um artigo para o lixo (%5$s). Pode: %2$s Não sabe o que fazer? %3$sLeia este artigo%4$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s: List with actions, %3$s: <a href='{post_with_explaination.}'>, %4$s: </a>, %5%s: The removed url.
en: %1$s detected that you deleted a post (%5$s). You can either: %2$s Don't know what to do? %3$sRead this post %4$s.
pt: O %1$s detectou que eliminou um artigo (%5$s). Pode: %2$s Não sabe o que fazer? %3$sLeia este artigo%4$s.

note: translators: %1$s will be replaced with the from URL.
en: 410 Redirect created from %1$s!
pt: Criado redireccionamento 410 a partir de %1$s!

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s: List with actions, %3$s: <a href='{post_with_explaination.}'>, %4$s: </a>, %5%s: The removed url.
en: %1$s detected that you deleted a term (%5$s). You can either: %2$s Don't know what to do? %3$sRead this post %4$s.
pt: O %1$s detectou que eliminou um termo (%5$s). Pode: %2$s Não sabe o que fazer? %3$sLeia este artigo%4$s.

en: Redirect it to another URL
pt: Redireccione para outro URL

en: Make it serve a 410 Content Deleted header
pt: Faça com que apresente um cabeçalho 410 Conteúdo eliminado.

en: Web server
pt: Servidor web

en: Redirect method
pt: Método de redireccionamento

note: translators: %s: 'Yoast SEO Premium'
en: %s can generate redirect files that can be included in your website web server configuration. If you choose this option the PHP redirects will be disabled. Only check this option if you know what you are doing!
pt: O %s pode gerar ficheiros de redireccionamento que podem ser incluídos na configuração do servidor do seu website. Se escolher esta opção o redireccionamento por PHP será desactivado. Escolha esta opção apenas se tiver a certeza do que está a fazer!

note: translators: %s expands to the file path that we tried to write to
en: We're unable to create the directory %s
pt: Não foi possível criar o diretório %s

en: You are attempting to redirect to the same URL as the origin. Please choose a different URL to redirect to.
pt: Está a tentar redireccionar para o URL original. Por favor, escolha um URL diferente para redireccionar.

note: translators: 1: opens a link to a related help center article. 2: closes the link.
en: The redirect type is the HTTP response code sent to the browser telling the browser what type of redirect is served. %1$sLearn more about redirect types%2$s.
pt: O tipo de redireccionamento é o código de resposta HTTP enviado para o navegador, dizendo que tipo de redirecionamento é servido. %1$sSaiba mais sobre os tipos de redireccionamento%2$s.

note: translators: 1: opens a link to a related help center article. 2: closes the link.
en: Regular Expression (regex) Redirects are extremely powerful redirects. You should only use them if you know what you are doing. %1$sRead more about regex redirects on our help center%2$s.
pt: Os redireccionamentos de expressões regulares (regex) são extremamente poderosos. Apenas deverá usá-los caso saiba o que está a fazer. %1$sLeia mais sobre redireccionamentos regex na nossa base de conhecimento%2$s.

en: Enabled
pt: Activo

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Enter redirects to import
pt: Insira os redireccionamentos a importar

note: translators: %1$s expands to the subdirectory WordPress is installed.
en: Your redirect is missing the subdirectory where WordPress is installed in. This will result in a redirect that won't work. Make sure the redirect starts with %1$s
pt: O seu redireccionamento não tem o subdirectório onde o WordPress está instalado. Isto resultará num redireccionamento que não funciona. Tenha a certeza que o redireccionamento começa com %1$s

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Select this redirect
pt: Seleccione este redireccionamento

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s internal linking
pt: Ligações internas do %s

note: translators: %s: '.htaccess' file name
en: Import redirects
pt: Importar redireccionamentos

en: Import from other redirect plugins
pt: Importar de outros plugins de redireccionamento

en: Import from:
pt: Importar de:

en: New URL:
pt: Novo URL:

en: Old URL:
pt: Antigo URL:

en: Export redirects
pt: Exportar redireccionamentos

en: Origin
pt: Origem

en: Target
pt: Destino

en: Format
pt: Formato

en: Export redirects to a CSV file
pt: Exportar redireccionamentos para um ficheiro CSV

en: If you need to have a list of all redirects, you can generate a CSV file using the button below.
pt: Se precisar de uma lista de todos os redireccionamentos, pode gerar um ficheiro CSV através do botão abaixo.

en: Please note that the first row in this file is a header. This row should be ignored when parsing or importing the data from the export.
pt: Atenção que a primeira linha deste ficheiro é um cabeçalho. Esta linha deverá ser ignorada ao processar ou importar os dados da exportação.

en: CSV import failed: the provided file could not be parsed using a CSV parser.
pt: Falhou ao importar CSV: Não foi possível processar o ficheiro CSV fornecido.

en: Import from a CSV file
pt: Importar de um ficheiro CSV

en: Import CSV file
pt: Importar ficheiro CSV

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s: <a href='{undo_redirect_url}'>, %3$s: </a>, %4$s: Slug to post
en: %1$s detected that you restored a post (%4$s) from the trash, for which a redirect was created. %2$sClick here to remove the redirect%3$s
pt: O %1$s detectou que foi recuperado um conteúdo (%4$s) do lixo, para o qual foi criado um redireccionamento. %2$sClique aqui para remover o redireccionamento%3$s

note: translators: %1$s expands to the link to an article to read more about orphaned content, %2$s expands to </a>
en: %1$sLearn more about orphaned content%2$s.
pt: %1$sSaiba mais sobre conteúdo órfão%2$s.

note: translators: %1$s: plural form of the current post type, %2$s: a Learn more about link
en: Ask your SEO Manager or Site Administrator to count links in all texts, so we can identify orphaned %1$s. %2$s
pt: Solicite ao seu gestor de SEO ou ao administrador do site para contar as ligações em todos os textos, para que seja possível identificar %1$s órfãos. %2$s

note: translators: %1$s expands to link to the recalculation option, %2$s: anchor closing, %3$s: plural form of the current post type, %4$s: a Learn more about link
en: %1$sClick here%2$s to index your links, so we can identify orphaned %3$s. %4$s
pt: %1$sClique aqui%2$s para indexar as suas ligações, para que seja possível identificar %3$s órfãos. %4$s

note: translators: %1$s: plural form of the current post type, %2$s: a Learn more about link
en: 'Orphaned content' refers to %1$s that have no inbound links, consider adding links towards these %1$s. %2$s
pt: 'Conteúdo órfão' é referente a %1$s que não tenham ligações para si, considere adicionar algumas ligações para %1$s. %2$s

en: Orphaned content
pt: Conteúdo órfão

en: url
pt: URL

en: readability score
pt: classificação de legibilidade

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Filter by redirect type
pt: Filtrar redireccionamentos por tipo

en: All redirect types
pt: Todos os tipos de redireccionamento

note: translators: %s resolves to the button label translation.
en: If you need a list of all public posts, terms and related keyphrases, you can generate a CSV file using the %s button below.
pt: Se precisar de uma lista de todos os seus conteúdos públicos, termos públicos e frases-chave relacionadas, pode gerar um ficheiro CSV através do botão %s abaixo.

en: Export keyphrases to a CSV file
pt: Exportar frases-chave para um ficheiro CSV

en: You can add or remove columns to be included in the export using the checkboxes below.
pt: Pode adicionar ou remover as colunas a incluir na exportação através das caixas de selecção abaixo.

en: Export URL
pt: Exportar URL

en: Export title
pt: Exportar título

en: Export readability score
pt: Exportar classificação de legibilidade

en: Please note:
pt: Atenção:

en: The first row in this file is the header row. This row should be ignored when parsing or importing the data from the export.
pt: A primeira linha deste ficheiro é a linha de cabeçalho. Esta linha deverá ser ignorada ao processar ou importar os dados de exportação.

en: Exporting data can take a long time when there are many posts, pages, public custom post types or terms.
pt: A exportação de dados pode demorar algum tempo se houver muitos artigos, páginas, tipos de conteúdo ou termos públicos.

en: Plain redirects
pt: Redireccionamentos simples

en: Regular Expression redirects
pt: Redireccionamentos de expressões regulares

en: Redirects settings
pt: Definições de redireccionamentos

[ctx: post_type of a post or the taxonomy of a term]
en: type
pt: tipo

en: seo title
pt: título seo

en: Export SEO title
pt: Exportar título SEO

en: Export meta description
pt: Exportar descrição

en: keyphrase
pt: frase-chave

en: keyphrase score
pt: classificação da frase-chave

en: Export keyphrases
pt: Exportar frases-chave

en: Export keyphrase scores
pt: Exportar classificações das frases-chave

note: translators: 1: link to redirects overview, 2: closing link tag
en: All redirects have been imported successfully. Go to the %1$sredirects overview%2$s to see the imported redirects.
pt: Todos os redireccionamentos foram importados com sucesso. Vá à %1$svisão geral dos redireccionamentos%2$s para ver os redireccionamentos importados.

note: translators: 1: link to redirects overview, 2: closing link tag
en: No redirects have been imported. Probably they already exist as a redirect. Go to the %1$sredirects overview%2$s to see the existing redirects.
pt: Não foi importado nenhum redireccionamento. Provavelmente os redireccionamentos já existem. Vá à %1$svisão geral dos redireccionamentos%2$s para ver os redireccionamentos existentes.

note: translators: 1: amount of imported redirects, 2: total amount of redirects, 3: link to redirects overview, 4: closing link tag
en: Imported %1$s/%2$s redirects successfully. Go to the %3$sredirects overview%4$s to see the imported redirect. | Imported %1$s/%2$s redirects successfully. Go to the %3$sredirects overview%4$s to see the imported redirects.
pt[0]: Foi importado %1$s/%2$s redireccionamentos com sucesso. Vá à %3$svisão geral dos redireccionamentos%4$s para ver o redireccionamento importado.
pt[1]: Foram importados %1$s/%2$s redireccionamentos com sucesso. Vá à %3$svisão geral dos redireccionamentos%4$s para ver os redireccionamentos importados.

en: Redirect import failed: the selected redirect plugin is not installed or activated.
pt: Falhou ao importar redireccionamento: o plugin de redireccionamentos seleccionado não está instalado ou activado.

en: CSV import failed: No file selected.
pt: Falhou ao importar CSV: nenhum ficheiro seleccionado.

note: translators: 1: The maximum file size
en: CSV import failed: the provided file is larger than %1$s.
pt: Falhou ao importar CSV: o ficheiro fornecido é maior do que %1$s.

en: CSV import failed: the provided file is not a CSV file.
pt: Falhou ao importar CSV: o ficheiro fornecido não é um ficheiro CSV.

en: Redirect import failed: we can't recognize this type of import.
pt: Falhou ao importar redireccionamento: não foi possível reconhecer este tipo de importação.

en: Stale cornerstone content
pt: Conteúdo principal obsoleto

note: translators: %1$s expands to dynamic post type label, %2$s expands anchor to blog post about cornerstone content, %3$s expands to </a>
en: Stale cornerstone content refers to cornerstone content that hasn’t been updated in the last 6 months. Make sure to keep these %1$s up-to-date. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
pt: Conteúdo principal obsoleto refere-se a um conteúdo principal que não foi actualizado nos últimos 6 meses. Certifique-se de manter actualizados estes conteúdos de %1$s. %2$sSaiba mais sobre conteúdo principal%3$s.

en: Choose a CSV file from your computer:
pt: Seleccione um ficheiro CSV a partir do seu computador:

en: Undo
pt: Anular

en: Redirect not deleted.
pt: Redireccionamento não eliminado.

en: Something went wrong when deleting this redirect.
pt: Algo correu mal ao eliminar este redireccionamento.

en: The old URL for your redirect is not relative. Only the new URL is allowed to be absolute. Make sure to provide a relative old URL.
pt: O antigo URL do seu redireccionamento não é relativo. Apenas o novo URL pode ser absoluto. Certifique-se de que o antigo URL fornecido é relativo.

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s and %3$s expand to a link to the admin page.
en: %1$s created a %2$sredirect%3$s from the old post URL to the new post URL.
pt: O %1$s criou um %2$sredireccionamento%3$s do URL do antigo conteúdo para o URL do novo conteúdo.

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s and %3$s expand to a link to the admin page.
en: %1$s created a %2$sredirect%3$s from the old term URL to the new term URL.
pt: O %1$s criou um %2$sredireccionamento%3$s do URL do antigo termo para o URL do novo termo.

en: Table of contents
pt: Índice
